Marko Viinikainen Kunnon Kuntalainen 2025

12.2.2026 pidetyssä Kuortaneen Urheilugaalassa palkittiin Kuortaneen kunnan urheilustipendiaatit ja Kunnon Kuntalainen 2025.

Kuortaneen Kunnon Kuntalaiseksi 2025 valittiin Marko Viinikainen.

Perustelut Viinikaisen valinnalle oli seuraavat:

Marko Viinikainen on toiminut pitkään ja aktiivisesti Kuortaneen liikuntatoiminnan hyväksi useissa rooleissa.
 Hän on 40-vuotias urheilevan nelilapsisen perheen isä.


Viinikainen on tehnyt pitkäjänteistä ja merkittävää työtä Kuortaneen liikuntatoiminnan ja yhteisöllisyyden hyväksi.
 Hän vetää aktiivisesti nuorten harjoituksia salibandissä ja jalkapallossa, luoden positiivisen ja kannustavan ilmapiirin, jossa lapset ja nuoret voivat kasvaa liikunnan kautta.

Hän toimii vetäjänä ja pelaajana Kukun miesten kakkosdivisjoonassa pelaavassa salibandyjoukkueessa ja tuo näin liikuntakulttuurin vahvan sitoutumisen ja yhteistyön henkeä myös aikuisten sarjatoimintaan. Lisäksi hän liikuttaa kuntalaisia kansalaisopiston kahdessa kuntosalikurssiryhmässä.

Omalla toiminnallaan hän rohkaisee monia liikkumaan ja elämään terveellisesti. Hän on itse erittäin aktiivinen kunto- ja terveysliikkuja, joka näyttää esimerkkiä arkiliikunnan ja monipuolisen harrastamisen merkityksestä. Hän on myös ahkera talkoolainen, joka antaa aikaansa ja osaamistaan yhteiseen hyvään.

Viinikainen on lämmin, innostava ja omistautunut liikuntatoimija, joka mielestäni ansaitsee tunnustuksen työstään ja esimerkillisyydestään.

Kuortaneen kunta onnittelee Marko Viinikaista valinnasta ja kiittää arvokkaasta työstä kuortanelaisen liikunnan hyväksi! 💙👏

Kuortaneen Urheilugaala on katsottavissa kokonaisuudessaan kunnan YouTube-kanavalta: https://www.youtube.com/live/6CASbGkTnFU