Kaatialan 3D-mallinnus julkaistaan kirjastolla

Kaatialan 3D-mallinnus julkaistaan tiistaina 10.6. klo 15 Kuortaneen kirjastolla. Kaiken kaikkiaan kuvaukset, mallinnus ja tietokoneelle soveltuva 3D-ohjelmointi veivät neljä vuotta.

Vuonna 2021 joukko sukeltajia lähestyi Kuortaneen kuntaa, ajatuksenaan tehdä Kaatialan louhoksesta 3D-mallinnus. Tästä syntyi yhteistyöhanke, jossa Suomalainen rekisteröity yhdistys Bottomline Projects ja Kuortaneen kunta päättivät yhdistävät voimansa maailmanlaajuisestikin ainutlaatuisessa projektissa, jossa kaivoksesta ja sen ympäristöstä tehdään digitaalinen 3D-malli.

Kuortaneen Kaatiala on paikka, johon matkustetaan ulkomailta saakka. Kaatialan vedenalainen maailma ja dramaattiset louhostunnelit ovat olleet pitkään sukeltajien suosiossa. Hankkeen tavoitteena oli, että tätä maailmaa ja tunneleita pääsisi tutkimaan sukeltajien lisäksi kaikki muutkin. 3D-mallin avulla kuka tahansa voi sukeltaa kaivokseen tietokoneelta ja tutkia tavallisesti pinnan alla piilossa olevia autonhylkyjä, lentokoneen replikaa, tunneleiden labyrinttejä ja muita sukeltajille tuttuja kohteita.

“Suomi on sukeltajien keskuudessa kuuluisa vedenalaisista kaivoksistaan, ja 3D-mallinnusprojekti on omiaan nostamaan Suomen imagoa entisestään. Kaivossukelluksessa käytetyt kartat ovat perinteisesti kaksiulotteisia paperipiirustuksia, joista on vaikea hahmottaa tunneleiden välisiä yhteyksiä eri tasoissa. Mallin avulla pyritään luomaan uusi, moderni standardi sukellusten suunnittelulle. Malli auttaa myös pelastuslaitoksia paitsi harjoituksissa, myös mahdollisten pelastusoperaatioiden johtamisessa.”, kertoi luolasukeltaja Mikko Paasi hankkeesta vuonna 2021.

Kaatialan mallinnusprosessi toteutettiin hyödyntäen kolmea eri menetelmää. Pintamallinnukseen käytettiin dronea Lidar-kameralla, jolla kuvattiin maanpäälliset alueet. Avovesialue puolestaan kuvattiin Multibeam-viistokaikuluotaimella, jolla saatiin tarkka pohjanmuotojen pistepilvi- sekä syvyystiedot. Luolaston kuvaukset suoritettiin seuraavan kahden kevään aikana, jolloin vesi oli kirkkaimmillaan.

”Luolien mallinnukseen käytettiin photogrammetriaa ja luolastosta otettiin prosessin aikana yli 100000 valokuvaa. Kuvaukset kun oli saatu päätökseen, alkoi hidas renderöintiprosessi, jossa kaikkien kolmen stepin materiaali sulautettiin yhdeksi isoksi 3D-malliksi Kaatialan alueesta. Yhteistyössä SeAMK:n kanssa malli muokattiin 3D-pelimoottorilla virtuaalilasien kanssa yhteensopivaksi, jotta malliin pääsee tutustumaan kuka tahansa 3D-laseilla pinnan päältä.”, kertoo hankkeessa mukana ollut Petri Uutela.

Tervetuloa tutustumaan!